.
چهارشنبه 28 آذر 1397.

حجم تجارت ایران و عمان افزایش می یابد

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران عمان با اشاره به اینکه بنادر عمان پتانسیل بالایی برای جایگزین شدن با بنادر سایر کشورهای طرف معامله ایران را دارد گفت:امیدواریم حجم روابط تجاری دو کشوربه پنج برابر افزایش یابد.

محسن ضرابی رییس اتاق مشترک  ایران عمان گفت: کشورهایی که هم اکنون از طریق بنادر آن‌ها کالا وارد کشور می‌شود، در نوسان‌های سیاسی‌گاه مشکلاتی را برای کشورمان ایجاد می‌کنند، در حالی که کشور عمان، دوست روزهای سخت ایران است و در زمان تحریم‌ها رابطه دوستی خود با ایران را حفظ کرده و در جریان مذاکرات هسته‌ای نقش مثبتی ایفا کرده است.

وی ادامه داد: اینک پس از تحریم‌ها، قصد بر این است که رابطه تجاری دو کشور از سطح تجارت دوجانبه بسیار فرا‌تر رود و از پتانسیل‌های تجاری این کشور برای گسترش فعالیت‌های تجاری واردات و صادرات استفاده شود.

ضرابی اظهار داشت: عمان موافقتنامه‌های خوبی با کشورهای غربی، آمریکای جنوبی، آسیایی و آفریقایی دارد و به دلیل تعرفه‌های مناسبی که این توافقنامه‌ها در اختیار عمان قرار می‌دهد، این کشور می‌تواند واسطه خوبی برای ایران در گسترش فعالیت‌های تجاری باشد.

 

وی همچنین به زیرساخت‌های مناسب ریلی، کشتیرانی و گمرکی بنادر صحار و صلاله عمان اشاره کرد و گفت: با توجه به موقعیت بسیار خوب این بنادر و نزدیکی آن‌ها به بندرعباس، ایران می‌تواند به آسانی از طریق این بنادر، کالا وارد کند. 

رئیس اتاق مشترک ایران عمان افزود: همچنین صادرکنندگان ایرانی می‌توانند در این بنادر، کسب و کار خود را دایر و کالاهای صادراتی کشور را پس از فرآوری در این بنادر، با بهره گیری از امتیازات تجاری عمان، به سایر کشور‌ها صادرات مجدد کنند.

وی با بیان اینکه ارزش تجارت دوجانبه ایران-عمان هم اکنون کمتر از یک میلیارد دلار در سال است، از تلاش برای افزایش پنج برابری آن خبر داد.

صادرات به عمان

 

ضرابی نرخ تورم در عمان را کمتر از سه درصد، نرخ سود بانکی آن را بین چهار تا شش درصد (بسته به نوع سرمایه گذاری) و شاخص آسانی کسب و کار را در این کشور ۷۰در سال ۲۰۱۵اعلام کرد و افزود: این کشور همچنین از کشورهای امن منطقه است و می‌تواند مکان مناسبی برای سرمایه گذاران ایرانی باشد.