.
چهارشنبه 28 آذر 1397.

جهش اونس جهانی طلا با خروج بریتانیا ازاتحادیه اروپا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به جهش نرخ اونس جهانی طلا با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد وگفت: نرخ طلا و سکه در بازار داخلی بدلیل تداوم موج قیمتی ایجاد شده، ظهر امروز(شنبه) مشخص می شود و تا آن زمان و بسته شدن بازارهای بورس جهانی باید به انتظار نشست.

 

«محمد کشتی آرای» با اشاره به تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: قیمت هر اونس طلا تا این لحظه حدود 12 درصد نسبت به آخرین روز کاری هفته (یک هزار و 265 دلار) رشد داشته و با افزایش 70 دلاری به یک هزار و 335 دلار رسیده است.

 

به گفته وی، ارزش پوند نیز تاکنون به پایین ترین قیمت 30 سال اخیر رسیده است اما هنوز تاثیرات نهایی مشخص نیست و نوسانها ادامه دارد.

 

کشتی آرای افزود:‌ اکنون بازارهای مالی جهان به هم ریخته، ارزش سهام در بسیاری بورس ها کاهش یافته، قیمت دلار افزایش داشته و نرخ یورو نیز با کاهش مواجه شده است.

 

وی گفت: دامنه این نوسانات هنوز مشخص نیست و به پیامدها و عواقب بعدی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بستگی دارد.

 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به موج ایجاد شده در بازارهای اقتصادی جهان اشاره کرد و افزود: اینکه این موج در کجا متوقف خواهد شد، باید تا پایان نیمه شب امشب به انتظار بنشینیم و نظاره گر تبعات آن باشیم.

 

وی ادامه داد: امروز بازارهای جهانی باز هستند و دادوستد جهانی ادامه دارد و تا فردا (شنبه) ظهر که بازارهای جهانی بورس تعطیل می شوند، نمی توان نسبت به تاثیر آن بر بازارهای داخلی طلا و سکه اظهار نظر کرد.

 

به گزارش ایرنا، با شمارش آرا همه‌پرسی تاریخی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا، اکثریت مردم این کشور به خروج از این اتحادیه پس از 43 سال رای دادند.

 

آثار این خروج تاکنون ضمن کاهش برابری پوند با یورو و دلار، دامن بورس های جهان را گرفته و حتی سبب سقوط و تعطیل شدن برخی بورس ها از جمله در ژاپن و کره جنوبی شده است.

 

منبع: ایرنا