.
چهارشنبه 28 آذر 1397.

میوه و مواد پروتئینی ارزان شد

آخرین بررسی‌ها از بازار کالاهای اساسی بعد از گذشت ۱۲روز از ماه رمضان نشان می‌دهد که اکثر اقلام در مقایسه با هفته‌های قبل تغییر محسوسی نداشته و غالبا با ثبات قیمت‌ همراه هستند و برخی محصولات مانند میوه و انواع گوشت کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

 

کالاهای اساسی به طور معمول در ماه رمضان با افزایش تقاضا همراه می‌شوند و این افزیش تقاضا در برخی از اقلام موجب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. اما امسال به نظر می‌رسد خبر چندانی از افزایش و روند صعودی قیمت‌ها نباشد و حتی برخی اقلام مانند میوه و تره‌بار و برخی محصولات پروتئینی در روزهای اخیر کاهش قیمت داشته‌اند و در میان کالاهای اساسی فقط خرما از چند روز پیش از ماه رمضان روند افزایشی پیدا کرده و تا کنون هم ادامه دارد.

 

قیمت انواع محصولات پروتئینی

 

هر کیلوگرم گوشت گوساله فیله پاک کرده ۴۵هزار تومان در مغازه های سطح شهر عرضه می شود. گوشت گوسفندی راسته با استخوان نیز کیلویی ۳۰هزار تومان، گوشت گوسفندی ران پاک کرده با استخوان کیلویی ۳۴هزار تومان، گوشت گوسفندی ماهیچه کیلویی ۳۹هزار تومان، گوشت استیکی کیلویی ۴۵هزار تومان، شقه با گردن کیلویی ۳۳هزار تومان و هر کیلوگرم گوشت چرخ کرده ۳۵هزار تومان فروخته می شود.

 

هر کیلوگرم مرغ تازه نیز ۶۳۰۰تومان به طور متوسط در مغازه ها دیده می شود  همچنین فیله مرغ کیلویی ۱۲هزار تومان، سینه مرغ کیلویی ۷۷۰۰تومان، ران مرغ کیلویی ۷۳۰۰تومان، بال مرغ کیلویی ۸۲۰۰تومان و گردن مرغ ۳۱۰۰تومان قیمت دارد.

 

در میان دیگر اقلام پروتئینی، هر کیلوگرم مغز ران بوقلمون بدون پوست و استخوان ۲۳هزار تومان عرضه می شود.

 

تخم مرغ نیز که از دیگر محصولات پروتئینی پر مصرف در ماه رمضان است به صورت دانه ای به طور متوسط ۳۵۰تا ۴۰۰تومان در مغازها قابل مشاهده است و به صورت شانه ۳۰تایی بین ۱۰هزار تا ۱۱هزار تومان عرضه می شود.

 

روند کاهشی قیمت میوه

 

اما بازار میوه و تره‌بار پس از گذشت یک هفته از ماه رمضان به دلیل تولید و عرضه کافی، افزایش قیمتی نداشته است و برخی اقلام میوه‌های نوبرانه بهاری کاهش قیمت داشته‌اند.  

 

در میان اقلام مختلف میوه در حال حاضر هر کیلوگرم سیب زرد ۴۵۰۰تومان، سیب گلاب کیلویی ۱۱هزار تومان، خیار بوته‌ای کیلویی ۳۲۰۰تومان و خیار درختی کیلویی ۳۱۰۰تومان است. همچنین در میان سایر اقلام گیلاس و آلبالو کیلویی ۱۰هزار تومان، توت فرنگی کیلویی ۷۵۰۰تومان، ‌گوجه سبز ۴۰۰۰تومان، ‌ هلو و زرد آلو کیلویی ۸۰۰۰هزار تومان، ‌ طالبی کیلویی ۲۴۰۰تومان، خربزه کیلویی ۲۷۰۰تومان و ملون کیلویی ۲۸۰۰تومان در مغازه‌های سطح شهر به طور متوسط عرضه می‌شود.       

 

انواع تره‌بار نیز مانند میوه در بیشتر اقلام ثبات قیمت داشته است و برخی اقلام مانند هندوانه تا حدودی کاهش قیمت داشته است.  

 

قیمت انواع برنج ایرانی و خارجی

 

برنج ایرانی درجه یک که به طور معمول نسبت به برنج خارجی از تقاضای بیشتری برخوردار است، در عمده فروشی ها کیلویی ۸۰۰۰تا ۱۰هزار تومان قیمت دارد و در خرده فروشی ها و مغازه های سطح شهر به کیلویی بین ۱۳تا ۱۶هزار تومان عرضه می شود.

 

به عنوان نمونه در میان انواع برنج های ایرانی، هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک به طور متوسط ۱۲هزار و ۵۰۰تومان در مغازهای سطح شهر قیمت دارد. حتی قیمت این نوع برنج در برخی از خرده فروشی ها به بیش از این رقم نیز می رسد اما این در حالی است که هر کیلوگرم برنج طارم درجه یک در بازار و مراکز عمده بین ۷۰۰۰تا ۸۰۰۰تومان عرضه می شود.

 

برنج هاشمی درجه یک نیز که جزو برنج های پرمصرف ایرانی است در خرده فروشی تا کیلویی ۱۶هزار تومان فروخته می شود که حداقل ۵۰۰۰تومان گران‌تر از قیمت این نوع برنج در عمده فروشی هاست.

 

همچنین در میان دیگر اقلام برنج ایرانی، برنج شیرودی کیلویی ۶۰۰۰تومان، برنج ندا کیلویی ۵۸۰۰تومان، برنج نیم دانه کیلویی ۴۵۰۰تومان، برنج نیم دانه معطر ۴۶۰۰تومان، برنج فجر کیلویی ۵۲۰۰تومان و برنج دم‌سیاه کیلویی ۷۵۰۰تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر فروخته می شود.

 

در میان برنج های خارجی نیز که از عرضه و مصرف کمتری در بازار برخوردار هستند، برنج هندی درجه یک کیلویی ۴۳۰۰تا ۴۶۰۰تومان قیمت دارد. همچنین هر کیلوگرم برنج پاکستانی درجه یک ۳۵۰۰تومان به طور متوسط در مغازه های سطح شهر عرضه می شود.

 

در میان دیگر اقلام برنج خارجی، برنج اروگوئه ای کیلویی ۴۲۰۰تومان، برنج تایلندی ۳۱۰۰تومان و برنج آرژانتینی ۳۰۰۰تومان فروخته می شود.

 

قیمت انوع حبوبات

 

در میان انواع مختلف حبوبات به گفته فروشندگان لوبیا، عدس و لپه به طور معمول از تقاضای بیشتری برخوردار هستند.

 

لوبیا چشم بلبلی کیلویی ۶۸۰۰تومان، لوبیا چیتی کیلویی ۷۰۰۰تومان، لوبیا سفید کیلویی ۵۵۰۰تومان، لوبیا قرمز کیلویی ۵۵۰۰تومان در سطخ شهر عرضه می شود.

 

عدس بسته بندی ۹۰۰گرمی نیز ۶۹۰۰تومان و عدس ریز بسته بندی ۹۰۰گرمی ۵۵۰۰تومان فروخته می شود. همچنین نخود بسته بندی ۹۰۰گرمی کیلویی ۴۸۰۰تومان قیمت دارد.

 

لیموعمانی که گران ترین نوع حبوبات محسوب می شود به طور متوسط کیلویی ۲۵هزار تومان در سطح شهر فروخته می شود. همچنین لپه باقالا زرد کیلویی ۴۰۰۰تومان و لپه باقالا سبز ۱۵هزار تومان عرضه می شود.

 

در میان سایر اقلام حبوبات جو پرک کیلویی ۱۳هزار تومان، جو پوست کنده کیلویی ۲۰۰۰تومان، سویا بسته یک کیلوگرمی ۳۶۰۰تومان و زرشک کیلویی ۲۵هزار تومان عرضه می شود .

 

البته طبق وعده رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی تا پایان ماه رمضان قرار است که قیمت حبوبات تا 35 درصد کاهش یابد.

 

قیمت انواع روغن

 

روغن مایع معمولی ۸۵۰گرمی ۵۰۰۰تومان، روغن مایع ۸۵۰گرمی ۴۸۰۰تومان و روغن جامد پنج کیلوگرمی ۲۰هزار تومان است.

 

همچنین در میان برخی دیگر از روغن ها که مشتری کمتری دارد روغن هسته انگور است که نیم لیتری آن ۲۲هزار تومان، روغن کنجد نیم لیتری ۱۸هزار تومان و روغن زیتون نیم لیتری ۱۶هزار تومان فروخته می شود.

 

قیمت انواع چای، قند و شکر، خرما و زعفران

 

هر کیلوگرم چای ایرانی درجه یک بین ۱۰تا ۱۳هزار تومان و چای ایرانی درجه دو بین ۵۰۰۰تا ۷۰۰۰تومان عرضه می شود. همچنین چای خارجی که به گفته فروشندگان مشتریان بیشتری دارد بین ۲۰تا ۳۲هزار تومان قیمت دارد. مشاهدات از بازار نشان می دهد که در میان چای های خارجی چای هندی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

 

اما خرما که یکی از اصلی ترین اقلام در سفره برای بسیاری در ماه رمضان است با تازگی با افزایش قیمت همراه شده است و به گفته فرشندگان، انواع خرما حدود ۲۰۰۰تومان در روزهای اخیر افزایش قیمت داشته است.

 

با وجود آنکه مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت کشاورزی اعلام کرده است که قیمت منطقی برای هر کیلوگرم خرما در بازار ماه رمضان ۴۵۰۰تا ۵۰۰۰تومان است اما بررسی از بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلوگرم خرما بسته بندی شده بین ۷۵۰۰تا ۸۵۰۰تومان است.

 

همچنین هر کیلوگرم قند خرد شده در بازار ۳۲۰۰تومان و هر کیلوگرم شکر ۳۰۰۰تومان عرضه می شود. قند شکسته بسته بندی شده سه کیلویی ۹۰۰۰تومان و شکر بسته بندی سه کیلویی ۸۵۰۰تومان قیمت دارد.

 

اما زعفران که در ماه رمضان برای تهیه غذاها و دسرهای افطاری استفاده زیادی دارد با افزایش تقاضا همراه می شود. زعفران مثقالی به طور متوسط در برندهای مختلف بین ۳۰تا ۳۵هزار تومان در بازار فروخته می شود.

 

آرد نان سنگک نیز که معمولا برای پخت حلوا و دیگر دسرها استفاده می شود کیلویی ۲۵۰۰تومان است.

 

قیمت زولبیا و بامیه

 

بر اساس تصمیم کمیسیون نظرات و قیمت گذاری اصناف استان تهران مصوب شده است که واحد‌های درجه یک، هر کیلوگرم زولبیا و بامیه را ۱۱هزار تومان و واحد‌های درجه دو، هر کیلوگرم زولبیا و بامیه را ۱۰هزار و ۵۰۰تومان را بفروشند.

 

همچنین هر کیلوگرم حلیم و آش رشته به ترتیب کیلویی و ۱۱و ۱۰هزار تومان قیمت دارد. 

 

منبع: ایسنا